CNN Türk – Prebiyotik ve probiyotik arasındaki farkları biliyor musunuz? Hangi besinlerde bulunur?

Haberin Detayı: https://www.cnnturk.com/saglik/prebiyotik-ve-probiyotik-arasindaki-farklari-biliyor-musunuz-hangi-besinlerde-bulunur

Prebiyotik ve probiyotik arasındaki farkları biliyor musunuz? Hangi besinlerde bulunur?

Son zamanlarda oldukça popüler olan prebiyotik – probiyotik konusu herkesin kafasını karıştırmaktadır. Beslenmeden, takviyelere, beslenme çeşitlerine kadar birçok varyasyon ve söylenti kafaların karışmasına neden olmaktadır. Beslenme Danışmanı Yasemin Özen İpek konu hakkında bilgiler verdi.

PREBİYOTİK

Bağırsaklarda yaşayan yararlı bakterilerin sayısını, aktivitesini arttıran, onların çoğalmasını destekleyen, sindirilemeyen besin bileşikleridir. Aktif olmayan bakterilerin aktif hale gelmesini sağlar.

PROBİYOTİK

İnsan sağlığına yararlı olan canlı mikriorganizmalardır. Vücudumuzda hücre sayımızın 10 katı kadar faydalı bakteri ve mantar bulunur. Probiyotikler, bağırsak florasının dengesini sağlayarak sindirim sistem ve bağırsak sağlığını koruyan patojen mikroorganizmaların çoğalmasını engelleyen canlı mikroorganizmalarıdır. Peki özetle prebiyotik ve probiyotiğin farkı ne diyecek olursak; Bağırsağımızda yaşayan yararlı mikroorganizmalara probiyotik, bu yararlı mikroorganizmaları besleyen sindirilemeyen bileşiklere de prebiyotik denir. Son yıllarda rafine gıdalar, paketli gıdalar, tuz tüketimi, şekerin her besin içine girmesi ile fermente gıdaların (turşu, sirke vb.) az tüketilmesi ile neredeyse büyük çoğunluğun bağırsak sağlığı bozulmuştur.

Prebiyotik ve Probiyetiklerin Faydalarından Bazıları

– Bağırsak florasını güçlendirir doğal koruma sağlar

– Ağız ve diş sağlığı koruyucusudur

– İshal oluşumunu önler

– Kabızlığı önler

– Vitaminlerin sindirilmesine yardımcıdır

– Serum kolestrol düzeyini azaltır

– Besin alerjisini, egzamayı önler

– Yaşlanmayı yavaşlatır

– Böbrek taşlarının oluşumunu azaltır.

– Kanser oluşum riskini azaltır

Sağlığımızı güçlendirmek, bağırsak floramızı güçlü tutmak ve sağlıkla yaş almak için beslenmemizin olmazsa olmazı gıdaları rutinimizden çıkartmamalı, paketli gıda tüketimini azaltmalı , rafine şekerden uzak durmalıyız. Unutmayın ki sağlık kaybedince yerine konulacak bir bileşen değildir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Benimle İletişime Geç

Çok seyyah, çok anne, çok geveze, çok kokoş, biraz moda bloggerı, hayata dair her şeyi paylaşan birisi. Tüm bunları benim gözümden görmek istiyorsan mutlaka takip etmelisin :) E-Posta: yaseminlevolumetrixbeslenme@gmail.com Instagram: @yaseminozenipek Youtube: Yasemin Özen İpek