Lezzet – Okul Döneminde Çocukların Bağışıklığını Güçlü Tutacak Öneriler

Haberin Detayı: https://www.lezzet.com.tr/lezzetten-haberler/okul-doneminde-cocuklarin-bagisikligini-guclu-tutacak-oneriler

Okul Döneminde Çocukların Bağışıklığını Güçlü Tutacak Öneriler

Okulların açılmasıyla birlikte, ebeveynler çocukların bağışıklığını güçlendirmenin yollarını araştırmaya başladı. İşte, Beslenme Danışmanı Yasemin Özen İpek’ten okul döneminde çocukların bağışıklığını güçlü tutacak öneriler:
Okul Döneminde Çocukların Bağışıklığını Güçlü Tutacak Öneriler

06 Eylül 2022, 12:07

Okulların açılmasıyla birlikte, çocuklarımız daha kalabalık ortamlara girecek ve birçok bakteriye maruz kalacaklar. Bu dönemde ne yaparsak çocuklarımızın bağışıklığını güçlendirebiliriz? Özellikle havaların serinlemesiyle birlikte ortaya çıkan hastalıklar, okul döneminde çocukları olumsuz etkiler ve bağışıklık sistemlerini zayıflatır. Bu dönemde dengeli ve yeterli beslenmeye dikkat edilmeli, çocukların yeteri miktarda su içtiğinden emin olunmalıdır. Çocukların okuldayken beslenmesinde mutlaka meyveye yer verilmesi gerekir. İshal veya kabızlık problemleri görüldüğünde hemen hekime başvurulması önerilir.

Çocuklar güne kahvaltı ile başlamalı, ara öğünlerde meyve, öğle yemeklerinde ise dengeli bir öğün tüketmelidir. Şekerli ve paketli gıdalar, çocukların bağışıklık sistemini olumsuz etkiler, hareketlerini yavaşlatarak uykularının gelmesine sebep olur. Bağışıklığı güçlendirmek için, baklagiller, sebze ve meyveler beslenmenin baş tacı olmalıdır.

çocuk

Okulda Neler Yenmeli?

Yüksek yağ ve şeker içeren paketli hazır gıdaları, mümkün olduğunca çocuklardan uzak tutmak gerekir. Çocukların okulda tüketebileceği lif içeriği yüksek tahılları, fosfor, kalsiyum ve protein kaynağı sebzeleri, omega 3‘ten zengin fındık, badem, ceviz gibi kuruyemişleri, mevsim meyveleri beslenme çantalarına koymalıyız. Okul sonrası eve gelindiğinde, meyve ve sebze tüketimi mutlaka devam etmelidir. Büyüme çağında yeterince su içmeyen çocuklar, sağlıksız atıştırmalıklara yönelir ve bağışıklıkları zayıflar. Çocuğunuz okula giderken yanında yiyecek götürmek istemiyorsa, onlara kafeteryadan alabilecekleri sağlıklı yiyecekleri anlatın. Su temizliği ve hijyeninin öneminden bahsederek yanlarında kendi sularını götürmeleri gerektiğini, açık suları içmemeleri gerektiğini anlatın. Bunların yanı sıra düzenli ve yeterli uyku da, çocukların gelişimini olumlu olarak etkiler. Yeterli uyku almadan okula giden çocuklar, hastalıklara karşı daha güçsüz bir hale gelir.

Mevsim Koşullarına Göre Kılık Kıyafet

Hava sıcaklıklarının sürekli değişmesi, çocukların okul içinde hareketli olması ve koşup terlemesi, çocukların daha hızlı hastalanmasına sebep olabilir. Eğer mümkünse, çocuklarınızın yanına yedek bir çift kıyafet koymak büyük fayda sağlayacaktır.

d vitamini

D Vitamini Kullanılmalı Mı?

D vitamini bağışıklığı destekleyen, önemli vitaminlerden biridir. Kış mevsiminde kapalı alanlarda vakit geçirileceği için, güneş ışığına maruziyet oldukça azalır. Çocuğunuzda D vitamini düzeyi yetersiz ise, doktorun önerdiği bir D vitamini takviyesi kullanabilirsiniz. Buna ek olarak kansızlık gibi durumlar da bağışıklığı zayıflatır. Eğer çocuğunuzda kansızlık varsa, mutlaka bir doktordan yardım alın. Kan ilaçlarının yanı sıra pekmez ve kuru üzümle beslenme sürecini destekleyebilirsiniz.

Son olarak çocuklarınıza Covid-19’un devam ettiğini, kapı, merdiven kolu, musluk gibi ortak alanlara çok fazla temas etmemelerini, temas ettikleri takdirde ellerini sabun ve bol suyla yıkamaları gerektiğini, kalabalık ortamlarda maske takabileceklerini ve arkadaşlarıyla aralarına sosyal mesafe koymaları gerektiğini güzel bir şekilde anlatabilirsiniz.

Yazar:

Beslenme Danışmanı Yasemin Özen İpek

instagram.com/yaseminozenipek

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Benimle İletişime Geç

Çok seyyah, çok anne, çok geveze, çok kokoş, biraz moda bloggerı, hayata dair her şeyi paylaşan birisi. Tüm bunları benim gözümden görmek istiyorsan mutlaka takip etmelisin :) E-Posta: yaseminlevolumetrixbeslenme@gmail.com Instagram: @yaseminozenipek Youtube: Yasemin Özen İpek